Фільтрувати

Мої недавні пошуки
Фільтрувати по:
Бюджет
до
до
до
Тип
Навички
Мови
  Статус роботи
  5,000 php робіт знайдено, ціни вказані в USD

  ...в CMS (це повинні зробити програмісти на вашій стороні). Плюс програмістам з вашого боку потрібно буде налаштувати та поставити в крон парсер, який звертатиметься за xml-файлом розвантаження. Для отримання доступу до вивантаження файлу - підтвердьте IP-адреси вашої мережі, з якої надходять запити. У вкладенні – інструкція щодо формування запитів. У ній є опис наших тегів і три приклади коду на PHP, C# і AJAX (залежно від мови, яка використовується у вашій системі або зручна для програміста). Звертаю увагу, що у запиті вказується e-mail та пароль, які використовуються для входу на наш портал. Адреса сервісу вказана в інструкції, дублюю її тут: Також доступна можливість збільшення представленості та впізнаваності вашого інтернет-магазину

  $189 (Avg Bid)
  $189 Сер. заявка
  5 заявки

  Написати панель, деякі вихідні коди є, зокрема на GO і PHP laravel проєкт 1.Написати просту вебморду 2. додавання сервера для встановлення скрипта ноди (введення IP сервера логін:пароль або ssh ключі від нього 3. затримка установки повинна вказуватися в ручному режимі. Тобто якщо стоїть затримка 30 годин, то після додавання сервера в панель по ньому починається відлік часу і тільки після цього панель починає підключатися до сервера і встановлювати скрипт. 4.Ручна зміна скрипта встановлення, як у панелі, так і в файлах вихідного сервера. 5.Підключення до сервера через проксі (необхідно прописати роботу підключення за заданими параметрами проксі Socks5) 6.Статична нумерація. додаємо сервер в панель і йому присвоюється порядковий номер. якщо в панель додані сервера під порядко...

  $500 (Avg Bid)
  $500 Сер. заявка
  2 заявки
  Project for webcapitan Закінчився left

  Доброго дня! Мене звати Ігор, і я також з України (Івано-Франківськ) Колись займався розробкою сайтів для малого бізнесу на wordpress. Знаю основи HTML/CSS/PHP а також саму CMS WordPress. Також володію програмами Adobe AE/Ph/Pr/Lightroom/Illustrator. Працював сам на себе. Клієнтів мав через "сарафанне радіо". Та пізніше вирішив займатись інтернет мережами. Працював системним адміністратором у інтернет провайдерів. Та зараз - хочу повернутись до вебу. Можливо знайдеться вакансія у вас для мене?

  $700 (Avg Bid)
  $700 Сер. заявка
  1 заявки
  PHP Full-stack developer Закінчився left

  Для нашого онлайн магазину шукаємо PHP розробника фрілансера Маємо два цікаві проекти. Завдання: Шукамо фрілансера для розвитку наших веб-магазинів електронної комерції за допомогою найсучасніших веб-технологій для різних пристроїв (мобільних, планшетів) Профіль: • Хороші знання з програмного забезпечення (об'єктно-орієнтований дизайн, шаблони проектування, тестування) • самостійна робота та вирішення проблем • високий рівень мотивації • Досвід роботи з PHP, Symfony, Laravel або Zend, є перевагою • Вільне володіння німецькою чи англійською мовами • Дуже хороші знання PHP, MySQL та JavaScript • Добре знання HTML (5) та CSS (3)

  $200 (Avg Bid)
  $200 Сер. заявка
  1 заявки
  Project for Mariya M. Закінчився left

  Hi, I need php script for Convert large svg (drawing) file to pdf-file For printing on A4 pages and a Tile sheet of paper with repeated pages. php script must split my svg (drawing) to A4 pages and give me printable pdf file You can use my svg file here and will see the result I need the same. You have a remember about the scale, if you have a ruler you can look at squares, each square must be 10x10mm, in the example, you can find nine pages. For testing, I attached svg file and result in PDF file.

  $100 - $100
  $100 - $100
  0 заявки

  Будь ласка, вкажіть 1-3 проекти, де Ви працювали із таксономіями (WordPress) та як Ви їх застосовували, де робили кастомну адмінку PHP+MySQL. Очікую на оцінку вартості та термінів, або уточнювальних запитань. Посилання на ТЗ:

  $516 (Avg Bid)
  $516 Сер. заявка
  3 заявки

  Потрібно розгорнути на віртуальному сервері 1. веб сервер (apache/nginx/ +PHP) 2. СУБД (mysql/postgresql) 3. сам сайт

  $115 (Avg Bid)
  $115 Сер. заявка
  8 заявки

  Потрібно поступово (по частинах) переписати застарівший самописний PHP інтернет-магазин з асортиментом декілька тисяч товарів на фреймворк Django, розширюючи його теперішній функціонал. Обов'язково: - попередній досвід веб-розробки на Django; - досвід створення RESTful API; - розуміння PHP. Бажано: - досвід на подібних проектах в ролі Senior; - досвід роботи з Flask; - досвід роботи з Vue.js; - досвід роботи з PostgreSQL.

  $2025 (Avg Bid)
  $2025 Сер. заявка
  4 заявки

  needs to be finalized - add btc, payeer, perfect money, yandex money, visa / mastercard, pay pal payment methods. And also to add the calculator of interest calculation concerning the purchased investment packages by the client (so that the client can see the purchased package and accruing on it depending on the elapsed time and for the current period after payment in his own office). Change the site's payment currency to dollars, euros, rubles, pounds. The project budget is 50 Euros, but we can discuss.

  $200 (Avg Bid)
  $200 Сер. заявка
  8 заявки
  Project for Oleg S. Закінчився left

  привіт! Мене звати Юля, працюю HR в компанії Luxinten в Тернополі. Наразі шукаємо Magento PHP розробника нам в команду. Ось наш веб-сайт для ознайомлення з компанією: Зможемо поспілкуватись детальніше по телефону? Гарного дня!

  $1500 (Avg Bid)
  $1500 Сер. заявка
  1 заявки
  Project for Olga B. Закінчився left

  привіт! Мене звати Юля, працюю HR в компанії Luxinten в Тернополі. Наразі шукаємо Magento PHP розробника нам в команду. Ось наш веб-сайт для ознайомлення з компанією: Зможемо поспілкуватись детальніше по телефону? Гарного дня!

  $1500 (Avg Bid)
  $1500 Сер. заявка
  1 заявки
  Project for Oleg P. Закінчився left

  привіт! Мене звати Юля, працюю HR в компанії Luxinten в Тернополі. Наразі шукаємо Magento PHP розробника та фронтенд нам в команду. Ось наш веб-сайт для ознайомлення з компанією: Зможемо поспілкуватись детальніше по телефону? Гарного дня!

  $1000 (Avg Bid)
  $1000 Сер. заявка
  1 заявки
  Project for Igor S. Закінчився left

  Ігор, доброго дня! Мене звати Юля, працюю HR в компанії Luxinten в Тернополі. Наразі шукаємо Magento PHP розробника нам в команду. Ось наш веб-сайт для ознайомлення з компанією: Зможемо поспілкуватись детальніше по телефону? Гарного дня!

  $1500 (Avg Bid)
  $1500 Сер. заявка
  1 заявки

  Рекламна агенція Афіша Прикарпаття шукає PHP-програміста для виправлення технічних помилок на сайті ap.if.ua. Сайт написано за допомогою фреймворку Laravel, попередній програміст пояснить всі технічні деталі. Приблизна вартість всіх виправлень на сайті - 10000 грн. Можливо будуть добавлятись нові пункти, за додаткову оплату. Якщо працювати 5 днів в тиждень то все можна закінчити приблизно за пару тижнів, залежить від ваших навичок. Нам потрібна тільки людина з Івано-Франківська(та області) для того, щоб ми могли зустрічатись в офісі Афіша Прикарпаття, також при необхідності можливе виділення робочого місця.

  $515 (Avg Bid)
  $515 Сер. заявка
  7 заявки

  Доброго дня. Я партнер міжнародної IT-компанії, яка займається розробкою додатків та сайтів (від звичайних лендінгів до повноцінних адмін-сторінок) для американського ринку. Ми шукаємо працьовитих і готових до навантаження PHP девелоперів. У команді мало людей, тож усі мають достатньо роботи і справді дружні між собою. Майже усі наші працівники з України, тож проблем з комунікацією немає. Більшість контактів будуть здійснюватись через менеджерів компанії та мене, тож безпосередній контакт з клієнтами англійською буде відсутній. Однак володіння англійською хоча б на простому розмовному рівні потрібне, оскільки мій парнер по бізнесу - американець, і комунікація з ним у вас буде. Розпочати роботу ви зможете після кількох етапів відбору (тест на навики та коротка скайп-розмова) та р...

  $15 / hr (Avg Bid)
  $15 / hr Сер. заявка
  2 заявки
  Web development Закінчився left

  Мені потрібен новий веб-сайт. Розробити дизайн та створити сайт Персональний веб-сайт We are good it-specialists. We know english and html, js, css and a little php.

  $479 (Avg Bid)
  $479 Сер. заявка
  71 заявки
  MIDDLE/SENIOR REACT.JS DEVELOPER Закінчився left

  Необідно знати і любити: - React.js, - HTML5, CSS, - Redux, Flux, Relay, - PHP, - JS, - ENGLISH B1-B2. Не завадять додаткові знання з: - Drupal 7,8, - GraphQL, - Postman, - Facebook workflow for React. Коротко про проект: - 4 місяці безмежно цікавих задач (part-time and full-time). - робота з Drupal сайтом. БУДЬ ЛАСКА, НАДСИЛАЙТЕ ВАШІ ЗАЯВКИ З ПОРТФОЛІО І ПОСИЛАННЯМ НА GITHUB. ДЯКУЮ! З НЕТЕРПІННЯМ ЧЕКАТИМУ ВАШИХ ПРОПОЗИЦІЙ!

  $20 / hr (Avg Bid)
  $20 / hr Сер. заявка
  4 заявки

  Я маю довгострокову роботу, яка пов'язана з нашим попереднім проектом 'Change Framework CMS from Shopify to Prestashop - PHP, HTML, CMS, SQL'

  $15 - $15 / hr
  $15 - $15 / hr
  0 заявки
  Project for chnazar Закінчився left

  Привіт chnazar, бачив твоє резюме на рахунок пошуку роботи якщо тебі цікавий довготривалий проект (PHP,JS,HTML,CSS,MySQL) можемо обговорити деталі

  $10 (Avg Bid)
  $10 Сер. заявка
  1 заявки
  Troubleshoot Laravel SOAP WSDL Error 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  ...load from WSDL." I can communicate normally and without issues using my standard PHP script, but the same code doesn't work when I put it in my Laravel project. I've tried using SoapClient, cURL, and the CodeDreddSoap package. I keep getting the same error: "Parsing WSDL: Couldn't load from WSDL." I also tried calling my PHP script within my Laravel project using shell_exec(), but it still doesn't work and gives the same error. - The error seems to be related to loading the WSDL file. - I've confirmed that I'm using a valid URL for the WSDL file. - My server is configured to allow outgoing HTTP requests. - The necessary PHP extensions for SOAP requests are enabled. I need an experienced Laravel and PHP develo...

  $144 (Avg Bid)
  $144 Сер. заявка
  43 заявки
  Laravel Project Hosting on AWS with MySQL 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  I need help hosting my PHP Laravel project on an AWS EC2 instance with a MySQL database. The primary aim is to ensure high availability of the service. Key requirements: - Set up the PHP Laravel project on an AWS EC2 instance - Configure a MySQL database within the AWS environment - Assistance in setting up a load balancer to ensure high availability The application will mainly be handling API requests, so it's important to set up the infrastructure in a way that can handle these effectively. The project has been designed to be scalable, but I need a professional who has extensive experience in setting up and managing Laravel applications on AWS to ensure the best performance and availability possible. Please share your relevant experience in your bid.

  $18 (Avg Bid)
  $18 Сер. заявка
  22 заявки

  I'm currently looking for experienced Cs-cart developers to assist with the development of a new site and Mobile apps Only Apply if you have experienced in cs-cart ( ) PHP software Built using open source technologies, PHP/MySQL, Smarty, CS-Cart is flexible and highly customizable software making it easy to modify the program and extend its functionality according to your needs. Key requirements include: - Developing a brand new Cs-cart site from scratch. - Experience with online stores, especially those dealing with physical goods. - Implementing top-notch e-commerce features, including but not limited to product listings, categorization, and secure checkout. - Designing a user-friendly and visually appealing interface that aligns with our brand identity. - En...

  $512 (Avg Bid)
  $512 Сер. заявка
  25 заявки

  Requerimos un experto para llevar a cabo pruebas de carga y estres sobre una plataforma web que hemos diseñados. En las pruebas se debe someter al sistema a una interacción simulada con 1000 usuarios concurrentes en un periodo de tiempo de 40 minutos. Requeriremos un informe exahustivo sobre las pruebas re...pruebas de carga y estres sobre una plataforma web que hemos diseñados. En las pruebas se debe someter al sistema a una interacción simulada con 1000 usuarios concurrentes en un periodo de tiempo de 40 minutos. Requeriremos un informe exahustivo sobre las pruebas realizadas y los resultados. El informe tendrá que estár firmado y sellado por el exporto. Nuestra plataforma web está desarrollada en PHP y cuenta con un sistema...

  $19 / hr (Avg Bid)
  $19 / hr Сер. заявка
  8 заявки
  Urgent WordPress Designer & Developer Needed 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  ...backend. The Ideal Candidate: • Design Guru: o Proven experience creating visually appealing and user-centric website designs in Photoshop, Figma, or similar design software. o Strong understanding of UI/UX best practices. o Ability to translate designs into functional WordPress themes. • WordPress Wizard: o Extensive experience with WordPress core functionalities, themes, and plugins. o Proficient in PHP, HTML, CSS, and JavaScript. o Experience with custom plugin development a plus. • Team Player: o Excellent communication and collaboration skills. o Ability to work independently and manage multiple projects. o A passion for learning and staying up-to-date with the latest WordPress trends. Bonus Points: • Experience with WooCommerce or other eCommerce plugins...

  $12 / hr (Avg Bid)
  $12 / hr Сер. заявка
  77 заявки

  PHP ile yazılmış haber yazılımı ve E-Ticaret sitesinin geliştirilmeside çalışacak yazılım personeli arıyoruz. Rubby , Python yazılım dili bilenler de projede çalışabilir. Detaylar için bizimle ileşim kurabilirsiniz.

  $1101 (Avg Bid)
  $1101 Сер. заявка
  32 заявки

  ...skilled Laravel developer to help me update an existing application. The primary task will be adding new features to enhance the functionality of the platform. Your key responsibilities and requirements: - Proficient in Laravel: You should have a strong understanding of Laravel and be able to leverage the frameworks' capabilities effectively. - Strong knowledge of PHP: Even though the focus is on Laravel, a good grasp of raw PHP is a must. - Experience with updating existing applications: You should be comfortable working with an existing codebase and understanding how to integrate new features seamlessly. - Good problem-solving skills: You should be able to identify potential issues and come up with creative solutions. - Excellent communication skills: You will be ...

  $28 (Avg Bid)
  $28 Сер. заявка
  14 заявки

  I need a skilled PHP developer who can create a script that fetches information from a specific website when a user inputs a serial ID. Example serial : 2X0BHSB6AUXW5QAX (use this serial to test with) Site B : where the info need to retrive from to scrape information from to site A. Sorry for the bad image, But it is an illustration. Budget is $50 USD for this. If you cant meet this budget, dont bid on this work. Key Requirements: - Develop a PHP script to scrape information from Website B when a user inputs a serial ID on website A. - Ensure the script is efficient and able to handle multiple requests without performance degradation. Ideal Skills and Experience: - Proficient in PHP and web scraping techniques. - Familiarity with handling user input and

  $124 (Avg Bid)
  $124 Сер. заявка
  48 заявки
  Yith Shop Manager Plugin Modification 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  ******** Check here for full job ...plugin to suit my business needs - Implement a new feature that sends email notifications to customers regarding their order updates - Specifically, I need a delivery status email to be sent to customers, providing them with real-time updates on the status of their order Ideal Skills: - Proven experience with WooCommerce and its plugins, particularly Yith Shop Manager - Strong understanding of PHP and WordPress development - Experience with implementing email notification systems within an e-commerce platform - Excellent communication skills to ensure the modifications align with my business requirements and design aesthetics If you have relevant experience and are confident in your ability to deliver these changes effectively, I'd love to...

  $45 (Avg Bid)
  $45 Сер. заявка
  22 заявки
  Laravel Chat Widget Integration 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  I'm looking for a skilled Laravel developer to integrate a live chat widget into my existing website. I will provide the necessary tag code and you will need to access my SFTP Server to complete the task. Key responsibilities: - Integrate a live chat widget to the HubSpot platform on my website. Requirements: - Expertise in Laravel PHP framework. - Experience with integrating live chat widgets. - Prior experience working with SFTP Servers. - Proficient in working with HubSpot platform. Your role will be crucial in enhancing the user experience on my website and providing a seamless live chat functionality for my visitors.

  $27 (Avg Bid)
  $27 Сер. заявка
  42 заявки

  As a client, I'm in need of a highly skilled PHP programmer to enhance a Moodle-based learning platform. I'm looking to integrate it with Zucchetti, an employee registry system, to facilitate seamless Single Sign-On (SSO) and data synchronization between the two systems. Key Requirements: - **Integration with Zucchetti**: The ultimate goal is to integrate Moodle with Zucchetti. This means that the successful freelancer will need to have a solid understanding of how to connect these two systems seamlessly. - **SSO Implementation**: Single Sign-On will be a key feature to implement. This will allow users to access both platforms using a single set of login credentials. - **Data Synchronization**: The two systems should be able to communicate with one another, ensuring that ...

  $526 (Avg Bid)
  $526 Сер. заявка
  41 заявки

  I'm seeking an intermediate level PHP developer to join my project. This position entails a range of responsibilities including: - Developing web applications - Creating an efficient CMS - Detecting and troubleshooting bugs Ideal candidates should have a firm understanding and prior experience working with the WordPress platform. Having the ability to effectively manage their time whilst maintaining a high standard of work is greatly valued. This job would perfectly suit a developer looking to utilize and further develop their current programming skills.

  $302 (Avg Bid)
  $302 Сер. заявка
  42 заявки
  ZKbio Cloud ADMS communication with our own PHP server 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  I want to configure out attendance system with ZKteco Bio ADMS communicate with server 1) Send realtime attendance data from device to remove cloud server through PHP 2) Add user from server to device 3) delete user from server to device 4) finger store in DB and send to device when needed 5) Clear admin from device through api when needed Apply if you already work on such thing.

  $125 (Avg Bid)
  $125 Сер. заявка
  8 заявки
  Full Stack Developer: Nginx, Laravel, Vue3 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  I'm in need of a Full Stack Developer proficient in PHP and JavaScript to work on a project involving Nginx, Laravel 11, and Vue3. Key Deliverables: - User Registration and Login: The website should allow for user registration and login. - Real-time chat: Implement a functional real-time chat system for users. - Notifications: Set up a notification system for users to receive real-time updates from the website. Additional Details: As the project owner, I've already designed the layout of the website. Your primary focus will be to implement the functionality using the stated technologies. The ideal candidate for this project should have: - Proficiency in PHP, Laravel and JavaScript, Vue3 - Experience in working with Nginx and web sockets - Strong background in real...

  $12 / hr (Avg Bid)
  $12 / hr Сер. заявка
  150 заявки
  Registration Page Error Fix 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  The registration page of our website is encountering issues, where after submission, unidentified errors arise. I am seeking a professional who can: - Investigate the root of these errors and find a resolution - Optimize the registration process, ensuring a smooth user experience post submission And Also add option to add balance to user Your expertise will be pivotal in ensuring...unidentified errors arise. I am seeking a professional who can: - Investigate the root of these errors and find a resolution - Optimize the registration process, ensuring a smooth user experience post submission And Also add option to add balance to user Your expertise will be pivotal in ensuring our users can effectively register on our platform. Ideal skills for this project include: - CPANEL -PHP...

  $33 (Avg Bid)
  $33 Сер. заявка
  97 заявки

  I need Flutter developer with PHP knowledge or a team of developers to take care of a few projects in hand. I will share detailed description with the developers in chat communication.

  $122 (Avg Bid)
  $122 Сер. заявка
  41 заявки
  Email Data Fix for Custom Calculator 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  The project involves troubleshooting and fixing the issue with the email sent from a custom made calculator. Key Points: - The current email isn't reflecting the calculation results. - The outcome should include a detailed breakdown of each step as well as a summary of the final result. You must be proficient in: - Debugging and troubleshooting in existing PHP code. - Integrating data from PHP to an email. - Crafting an email that includes both detailed calculations and a summary. Your expertise in these areas will ensure a seamless experience for the end user and the client alike.

  $29 (Avg Bid)
  $29 Сер. заявка
  46 заявки

  I'm looking for a skilled developer to integrate a Template into my current CodeIgniter 4/PHP website. The selected freelancer should have the following: - Strong experience with CodeIgniter 4 - Proficiency in front-end development - Familiarity with implementing templates in existing websites - Good understanding of responsive design principles Please note that no custom modifications are required at this stage. The task is to simply integrate The template i have in a ZIP in my already existent website. all the structure must stay the same, only layout design have to be changed PROJECT NEED TO BE DONE IN NEXT HOURS, IF YOU RE NOT READY TO START RIGHT AWAY OR GOT NO EXPERIENCE PLEASE DONT BID. BUDGET IS 180$

  $119 (Avg Bid)
  $119 Сер. заявка
  46 заявки

  I'm looking for a talented developer to work on my existing music website. Key Requirements: - **Security Enhancements**: I need to bolster the site's defenses against hacking and ensure that the user login and authentication systems are rock solid. Ideal Skills and Experience: - Proficiency in Core PHP is a must, as the site is built on this technology. - A strong background in web security, with experience in protecting sites against common vulnerabilities. See the attachment for details. Ask all of your questions in the discussion board so everyone knows the question and answer. Please do not submit a fake bid amount and completion time as that will disqualify you. We can discuss everything in the clarification board. We will communicate in chat after I select y...

  $491 (Avg Bid)
  $491 Сер. заявка
  88 заявки

  I'm working on a PWA application and require a developer to help integrate the following features: - Taking a photo using the phone camera - Saving the photo to a MySQL database - Capturing the GEO Location of the phone and associating it...PWA application and require a developer to help integrate the following features: - Taking a photo using the phone camera - Saving the photo to a MySQL database - Capturing the GEO Location of the phone and associating it with the photo The PWA will be optimized for both Android and iOS platforms, so experience with development for these platforms is essential. Most of the pages in the PWA is PHP In your application, please provide examples of your past work that are relevant to this project. It will help me evaluate your experience an...

  $553 (Avg Bid)
  $553 Сер. заявка
  17 заявки
  Buddypress User Profile Customization 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  I have a user profile with Buddypress and need 4 single posts added to the user profile page. These single posts are already created. They should ...Requirements: - Custom code development for Buddypress to add 4 single posts to user profiles. - These single posts should update dynamically based on users' activity. - Activities that should trigger updates include user posting a new article or comment, and when the user updates their profile information. Ideal Freelancer: - Proficient in Buddypress development and customization. - Skilled in PHP and WordPress to create custom codes. - Experience in integrating dynamic content based on user activity. - Familiarity with handling user interaction triggers for content updates. - Good understanding of UX/UI to ensure a consistent pr...

  $169 (Avg Bid)
  $169 Сер. заявка
  29 заявки
  Min 15+ years of experienced php developer needed 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  in your Bid, clearly answer this questions: 1. how many years of experience do u have? 2. Are you an independent freelancer? 3 do you know how to fix sql injections? - Give 2 example of how to fix sql injections in forms 4. what are the ways you can secure a payment api to protect it from spamming charges- considering that the api information is secured and spamming is not happening by any registered users but through external users 5. what are the ways you can protect smtp apis to protect from email spamming?- considering that the api information is secured and spamming is not happening by any registered users but through external users 6. What are the ways you can show thousands of data on a page? how will you implement it so that it doesn't have load on server and page doesn�...

  $6 / hr (Avg Bid)
  $6 / hr Сер. заявка
  28 заявки

  I need a professional PHP developer to update my current PHP script. The script currently uses PHP mailer to send emails using normal login (Less Secure Apps) authentication. The new Gmail security measures will require the use of Oauth for authentication. The ideal candidate should have: - Strong PHP skills and experience with PHP 7 - Expertise in PHPMailer and setting up email services, specifically Gmail - Solid understanding of OAuth authentication - Experience with updating scripts to accommodate new security measures - Good problem-solving skills to ensure the script remains fully functional post-update

  $134 (Avg Bid)
  $134 Сер. заявка
  38 заявки
  PHP ve web view 6 дні(-в) left

  Merhabalar elimde PHP bir web sitesi mevcut bu siteden girilen Bilgileri android webvirew ile çekiyorum komlpe sayfayi örneğin Instagram profil resim vb gibi eklemeler yapınca geçerli uygulamaya yonlendirmiyir sadece Türkçe dilini bilen arkadaşlar irtibata gecsin

  $12 / hr (Avg Bid)
  $12 / hr Сер. заявка
  15 заявки

  My website is facing an email sending issue. I am using 'sendmail' as the email service method. When users try to submit a contact form on the website, the email is not being sent. I am not receiving any error messages, but the emails are simply not going through. Ideal Skills and Experience: - Proficient in 'sendmail' email service method - Strong understanding of PHP and server-side scripting - Experience in troubleshooting email sending issues - Familiarity with website contact form functionality It would be great to work with someone who can quickly identify and resolve the issue so that the contact form emails are successfully delivered.

  $28 (Avg Bid)
  $28 Сер. заявка
  32 заявки

  I need a simple web application developed using the Scriptcase platform. The main functionality of the project will be integrating a database into the application. This will include data for user profiles and product listings. Key Requirements: - Development experience with the Scriptcase platform is a must - Proficiency in PHP and web application development - Experience in integrating databases into web applications Other Details: - The application must be user-friendly and intuitive - No specific user roles or permissions are required, all users will have the same level of access.

  $153 (Avg Bid)
  $153 Сер. заявка
  55 заявки
  Comprehensive POS Dashboard Development 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  ...Generate detailed reports on customer sales and payments. Compatibility • The dashboard must be accessible via: o Web browsers (Chrome, Firefox, Safari, Edge) o Mobile devices (responsive design for smartphones and tablets) Technology Stack • Backend: PHP, Python • Frontend: JavaScript (with frameworks like React, Angular, or Vue.js) • Database: MS SQL for existing data • Others: HTML, CSS for web design; libraries for data visualization (e.g., , D3.js) Ideal Skills and Experience • Backend Development: Proficiency in PHP and Python for server-side logic, data fetching, and processing. • Frontend Development: Expertise in JavaScript and modern frameworks for creating interactive and responsive user interfaces. • Database ...

  $605 (Avg Bid)
  $605 Сер. заявка
  78 заявки
  Google Cloud Website Setup with PHP and MySQL 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  I'm looking for a developer who is proficient with Google Cloud Platform and PHP to set up my website. Key Requirements: - Google Cloud Platform: You should have experience with GCP, including setting up and configuring services. - PHP 5.6: You will need to work with PHP 5.6 to ensure the website's functionality. - MySQL 5.0.96: Proficiency with MySQL 5.0.96 is essential for database integration. - FTP: You should be able to set up FTP to allow for the uploading of files. - Cloudflare: You will also be responsible for making necessary configuration changes in Cloudflare. Ideal Skills: - Experience with Google Cloud Platform - Proficiency in PHP 5.6 and MySQL 5.0.96 - Knowledge of setting up FTP - Familiarity with Cloudflare configurations - Ability ...

  $145 (Avg Bid)
  $145 Сер. заявка
  85 заявки

  I'm in need of a WordPress expert with advanced knowledge in both plugin and theme development. The perfect candidate for this project should have a good grasp of PHP, JavaScript and databases. Key Responsibilities: - Develop and customize WordPress plugins - Develop and customize WordPress themes - Ensure all code is high quality and maintainable - Troubleshoot and debug complex technical issues - Collaborate with other teams to create successful project outcomes - Maintain a high level of awareness of industry trends and technologies Ideal Skills and Experience: - Proven work experience as a WordPress Developer - Proficient in PHP, JavaScript, HTML, CSS and SQL - Excellent knowledge of WordPress, plugins and themes - Experience with RESTful APIs - Strong problem-solv...

  $1128 (Avg Bid)
  $1128 Сер. заявка
  149 заявки
  Laravel PHP - Hubspot Chat Integration 6 дні(-в) left
  ПІДТВЕРДЖЕНО

  I'm seeking a developer with extensive experience in integrating Hubspot chat widget into Laravel PHP projects. This task requires you to install the chat widget for the entire website. Key requirements for this project include: - Proficiency in Laravel PHP - Expertise in Hubspot chat widget integration - Familiarity with SFTP server access and tag code insertion Your responsibilities will include: - Installing the Hubspot chat widget on my Laravel PHP project - Ensuring the chat widget is functional across the entire website Given the nature of the task, I need someone who can deliver efficient and quality work within a reasonable timeframe. If you have prior experience with similar projects, please provide examples in your bid.

  $33 (Avg Bid)
  $33 Сер. заявка
  51 заявки

  I'm looking for a PHP expert to handle several minor tasks on my website. Key Responsibilities: - Implementing links from images to other pages. - Making the odd amend to the site - updating google maps code The work is quite straightforward and doesn't involve any major development. It's more about making small changes and ensuring the website works smoothly. Ideal Skills: - Strong PHP development skills. - Proficiency in HTML, CSS, and JavaScript. - Experience with integrating links and implementing simple changes. - Ability to understand existing code and make small tweaks. If you're a PHP developer who can quickly and efficiently manage these minor tasks, I'd love to hear from you. This may lead to another task too. Thank you.

  $27 (Avg Bid)
  $27 Сер. заявка
  55 заявки

  Топ-статті спільноти php